РЕКОМЕНДУЕТСЯCzytaj w języku polskim

Медична допомога в Польщі для українців

Mariia Zinchenko
Mariia Zinchenko 09.05.2022

Відтепер, біженці з України можуть розраховувати на безкоштовну медичну допомогу. Безоплатні консультації та лікування надають установи, які співпрацюють з Національним фондом охорони здоров’я (NFZ), недержавні поліклініки та лікарні, а також приватні лікарі.

Громадянам України, які прибули до Польщі, надається безкоштовна медична допомога. Кожен, хто потребує такої допомоги, може повідомити про проблеми зі здоров’ям сімейного лікаря, спеціалізовану клініку чи лікарню. Це стосується всіх медичних закладів, які уклали договір з Нацфондом здоров’я.

❤️ Якщо ти шукаєш допомоги чи поради або хочеш поговорити з іншими українцями, які знаходяться в Польщі – приєднуйся до нашої групи на Facebook.

Для кого призначена безкоштовна медична допомога?

  • громадяни України, які безпосередньо перетнули польсько-український кордон,
  • подружжя громадян України, які не мають українського громадянства, які безпосередньо перетнули польсько-український кордон,
  • громадяни України з Картою Поляка (безпосередні перетин польсько-українського кордону необов’язковий),
  • найближчі родичі громадянина України з Картою Поляка, які в’їхали до Польщі з 24 лютого 2022 року.

Важливо, що право на отримання безкоштовної медичної допомоги поширюється і на дитину, яка народилася в Польщі, якщо її мати належить до категорії осіб, які мають такі права.

Право на медичні пільги не надається особам, які до 24 лютого 2022 року вже проживали легально в Польщі на підставі карти побиту або мали статус біженця, або які подали заяву на отримання такого статусу. У цьому випадку застосовуються відповідні положення законів про іноземців.

Які документи потрібні, щоб безкоштовно записатися на прийом до лікаря та отримати консультацію спеціаліста?

До моменту, коли спеціальна установа набрала чинності, потрібен був один із документів, що підтверджує особу та членів її родини. Це може бути паспорт громадянина України зі штампом Польської Прикордонної Служби, довідки, видані польськими прикордонниками, документ, що підтверджує особу, водійське посвідчення або, наприклад, Карта Поляка, свідоцтва про народження дітей тощо.

Після набрання чинності, тобто з 12 березня 2022 року, українці, на яких поширюється дія нового закону, користуючись медичними послугами, можуть додатково використовувати:

  • спеціальний номер PESEL, який присвоюється громадянам України,
  • електронний документ (повнолітні громадяни, які зареєструються в гміні і отримають номер PESEL та створять довірений профіль, можуть активувати електронний документ, що підтверджує статус уповноваженої особи),
  • роздруковане підтвердження створення довіреного профілю уповноваженої особи (включає ім’я та прізвище та номер PESEL).

Як повідомляє «гаряча лінія» NFZ, у надзвичайних ситуаціях, які становлять загрозу життю чи здоров’ю, пацієнтів приймають у спеціальному режимі без необхідності мати при собі відповідні документи, як у випадку з громадянами Польщі. Перевірка відбувається тільки після надання допомоги.

Відповідно до спеціальної устави, громадянство не може бути підставою для позачергового прийому пацієнтів. Кожен пацієнт має право на те, щоб медичні критерії, стан здоров’я та місце в листі очікування (наприклад, якщо мова йде про спеціалізовані клініки, планові процедури ітд.) вирішували, в якому порядку він отримує медичні послуги. У разі порятунку життя вирішальним завжди є стан здоров’я пацієнта.

Які саме медичні послуги українці мають право отримати безкоштовно?

Громадяни України мають право на всі ті медичні послуги, які отримають люди вже застраховані в Польщі. Вони також мають право на лікарські засоби за програмами Міністерства охорони здоров’я. Зверніть увагу, у сферу послуг не входить санаторно-курортне лікування, санаторно-курортне оздоровлення, право на лікування за кордоном, відшкодування коштів на лікування за кордоном згідно з «транскордонною» директивою ЄС.

Відповідно до спеціального закону, українці також мають право на пільги у сфері профілактики та лікування інфекційних захворювань, зокрема на вакцинацію проти COVID-19, тести на коронавірус (антиген та ПЛР) та лікування, пов’язане з COVID-19. У свою чергу, діти мають право на профілактичні щеплення в рамках календаря профілактичних щеплень на 2022 рік.

Усі пільги надаються уповноваженим особам безкоштовно. Вони фінансуються з державного бюджету через Національний фонд охорони здоров’я. Громадянин України, який виїжджає з Польщі більше ніж на місяць, втрачає право на безкоштовну медичну допомогу.

Читайте також: Як записатися до лікаря в Польщі?

Поради, новини, власні історії - все про життя українців у Польщі. Приєднуйтесь до нашої групи в Facebook і беріть участь в дискусіях.

ви повинні прочитати