РЕКОМЕНДУЕТСЯCzytaj w języku polskim

Українці обійшли німців і британців. Саме вони, серед іноземців, купують зараз найбільше нерухомості в Польщі

Tetiana Shataieva
Tetiana Shataieva 29.11.2018

Кожен українець, незалежно від того, чи у нього є віза, робота, дозвіл на перебування, має право на придбання нерухомості. Проте існують певні винятки та умови, які залежать від виду об’єкту, що купується.

Протягом останніх п’яти років кількість нерухомості, купленої в Польщі іноземцями, зросла більш ніж на 56 відс., переважно завдяки українцям. Як правило, саме німці та британці знаходились на чолі та купували найбільше об’єктів. Проте у 2016 році тенденція змінилась – українці випередили німців за кількістю придбаного у Польщі житла. У 2017 році наші співвітчизники купили вже на 24 відс. більше нерухомості, ніж німці та британці разом узяті, становлячи майже чверть усіх житлових покупок, зроблених іноземцями.

Як випливає з останньої доповіді МВС про придбання нерухомості іноземцями, у 2017 році громадяни інших країн (фізичні та юридичні особи) придбали в Польщі 6385 об’єктів нерухомості. Четверту частину становлять покупці з України.

До найпопулярніших міст для придбання нерухомості іноземцями відноситься Краків та Варшава. Дані 2016 року показують, що іноземці у загальній кількості придбали у Варшаві 1963 приміщення, а в Кракові – 1016, з яких майже половина – це українці.

Придбання громадянами України нерухомості на території Польщі залежить від виду нерухомості.

Це питання регулює закон від 24 березня 1920 року Про придбання нерухомості іноземцями. Згідно з законом, види нерухомості розподіляються на:

 • земельні ділянки (gruntowe) – частини поверхні, що становлять собою окремий об’єкт власності – земля;
 • будинки (budynkowe) – будівлі пов’язані із землею, які самі по собі не є предметами окремого майна;
 • квартири, житлові приміщення (lokalowe) – частини будівель, які, відповідно до законодавства, є окремими об’єктами власності.
 • господарство (rolne) – нерухомість, яка є або може бути використана для проведення діяльності у сільському господарстві в галузі рослинництва і тваринництва.

Придбання квартир для проживання

Якщо українець планує придбати квартиру у Польщі, то жодних правових перепон на шляху до своєї мети він не зустріне (за умови, що житло не знаходиться у прикордонній зоні). Відповідно до закону, іноземець не зобов’язаний мати жодного правового статусу в Польщі, а навіть проживати на території країни, для придбання квартири. У такому випадку усі формальності можна владнати через довірену особу у Польщі, у тім нотаріуса.

Це означає, що іноземець, незалежно від того, чи має він закордонний паспорт, візу, дозвіл на проживання, не потребує дозволу від влади Польщі, щоб купити квартиру.

Покупка нерухомості з земельною ділянкою

Якщо іноземець хоче придбати будинок із землею, саму ділянку, господарство, квартиру на прикордонній території або ж приміщення для ведення підприємницької діяльності, отримання дозволу від Міністерства внутрішніх справ та адміністрації є обов’язковим.

Від цього обов’язку звільняються: іноземці, які мають дозвіл на постійне проживання або карту довготермінового резидента ЄС понад 5 років, або перебувають у шлюбі з громадянином Польщі понад 2 роки.

Зазначене положення застосовується, як до фізичних осіб, так і до юридичних, у тім організацій ТОВ (spółka z o.o.) зареєстрованих в Польщі, де іноземці мають понад 50 відс. акційних голосів.

Як отримати дозвіл на придбання будинки із землею у Польщі?

Для отримання дозволу на покупку нерухомості необхідно звернутися до Міністерства внутрішніх справ та адміністрації з заявою та пакетом документів. Також іноземець зобов’язаний сплатити внесок у розмірі 1570 зл.

Українцю необхідно скласти письмову заяву, а разом із нею документи, що підтверджують особисті дані людини або її юридичний статус. До комплекту документів також повинна бути додана заява особи, яка є продавцем нерухомості, така заява підтверджує бажання громадянина Польщі продати будинок чи земельну ділянку.

Увесь список документів, а також детальну інструкцію можна знайти на сайті Міністерства внутрішніх справ та адміністрації.

Обставини, що обумовлюють отримання дозволу

Дозвіл Міністра внутрішніх справ видається на прохання іноземця, якщо будуть виконані дві умови:

 • придбання нерухомості через іноземця не викличе загрозу обороноздатності, безпеки держави або громадського порядку, а також цьому не суперечать міркування громадської політики та здоров’я суспільства;
 • іноземець доведе, що існують обставини, які підтверджують його зв’язко з Республікою Польща.

До таких обставин відноситься:

 • польське походження;
 • укладення шлюбу з громадянином Польщі;
 • наявність дозволу на перебування тимчасове, постійне або ж наявність карти довгострокового резидент ЄС;
 • керуюча посада у підприємстві, що базується на території Польщі і контролюється іноземцями;
 • ведення на території Польщі підприємницької або сільськогосподарської діяльності, відповідно до положень польського законодавства.

Податки пов’язані з придбанням нерухомості

Купівля нерухомості на вторинному ринку пов’язана з більш високим оподаткуванням, ніж покупка нерухомості з первинного ринку. Покупець повинен сплатити податок на цивільно-правові дії у розмірі 2 відс. від ринкової вартості нерухомості. Цей податок розраховується нотаріусом, який оформляє договір, і сплачується покупцем.

При купівлі нерухомості безпосередньо у забудовника податок на цивільно-правові дії не стягується.

Надання іпотечного кредиту українцям у Польщі

Далеко не кожен банк готовий надати кредит іноземцю, який не має дозволу на постійне перебування або ж карти довгострокового резидента ЄС. Якщо українець все ж таки має ці документи, то отримати іпотечний кредит на придбання нерухомості можна майже у кожному банку.

Що стосується осіб, які мають дозвіл на тимчасове перебування, то умова така – наявність карти побиту, актуальної щонайменше впродовж наступних 12 місяців. Інші умови для отримання іпотечного кредиту не відрізняються від того, якби кредит оформлював громадянин Польщі. Тобто необхідно довести свою платоспроможність, у тім мати договір о роботі (umowa o pracę) також строком мінімум 12 місяців із зарплатою 3-4 тис. нетто/міс.

До банків, які сьогодні надають іпотечний кредит українцям з тимчасовим дозволом на перебування, відносяться між іншим: Pekao, Millenium, mBank, PKO BP, ING Bank Śląski і т.д.

Важливо пам’ятати, що усі подробиці, пов’язані з наданням кредиту, слід дізнаватись у кредитних консультантів самих банківських установ.

Цікавим є факт, що значна більшість українців купують нерухомість у Польщі за готівку, як стверджує агент з нерухомості Анна Писанчин.

Przeczytaj ten tekst w wersji polskiej
Поради, новини, власні історії - все про життя українців у Польщі. Приєднуйтесь до нашої групи в Facebook і беріть участь в дискусіях.

ви повинні прочитати