РЕКОМЕНДУЕТСЯCzytaj w języku polskim

Як отримати статус біженця в Польщі?

Mariia Zinchenko
Mariia Zinchenko 09.05.2022

Понад 10 мільйонів громадян вже покинули Україну у зв’язку з війною. Жінки, діти та літні люди, які шукають прихистку в Польщі, можуть розраховувати на різні види допомоги, в тому числі можуть отримати статус біженця.

Кожен, хто тікає зі своєї країни, рятуючись від війни, переслідувань і порушень прав людини, стає біженцем. Статус біженця лише підтверджує цей факт.

❤️ Якщо ти шукаєш допомоги чи поради або хочеш поговорити з іншими українцями, які знаходяться в Польщі – приєднуйся до нашої групи на Facebook.

Хто може отримати статус біженця?

Міжнародний захист надається на підставі положень Закону від 13 червня 2003 року про надання захисту іноземцям на території Польщі особам, які:

 • відповідають умовам надання статусу біженця,
 • не відповідають умовам надання статусу біженця, але мають право на додатковий захист.

Іноземцю надається статус біженця внаслідок обґрунтованого страху переслідування в країні походження через:

 • расу,
 • релігію,
 • національність,
 • політичні переконання або належність до певної соціальної групи,
 • не може або не бажає користуватися захистом цієї країни.

Заява може бути подана від імені членів сім’ї, наприклад, дружини або дитини. Наданий статус біженця також поширюється на неповнолітню дитину такої особи.

Іноземцю надається додатковий захист, якщо повернення до країни є небезпечним через загрозу:

 • смертної кари або розстрілу,
 • катування, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання,
 • серйозної та індивідуальної загрози життю чи здоров’ю внаслідок широкого застосування насильства проти цивільного населення у разі міжнародного чи внутрішнього збройного конфлікту.

Клопотання про міжнародний захист розглядає в першу чергу керівник Управління у справах іноземців.

Як подати заяву про міжнародний захист?

Особа, яка бажає подати клопотання до керівника Управління у справах іноземців про надання міжнародного захисту (заявник), повинна подати заяву до відповідного органу прикордонної служби. Якщо заява стосується також інших осіб (неповнолітніх дітей, чоловіка/дружини заявника), ці особи також повинні бути присутніми при поданні заяви.

Подання заяви про міжнародний захист можливе:

 • при в’їзді на територію Республіки Польща під час прикордонного контролю (тоді ви повинні повідомити офіцера прикордонної служби про свій намір подати заяву),
 • під час перебування на території Республіки Польща (звітувати в будь-яке відділення або пост Прикордонної служби).

Потім заява приймається та реєструється невідкладно, але не пізніше ніж протягом 3 робочих днів з дня прийняття заяви, а у разі масового напливу іноземців – протягом 10 робочих днів. Подаючи заяву, ви повинні показати всі документи, які у вас є (включаючи документи, що посвідчують особу та проїзні). Заява про надання статусу біженця заповнюється польською мовою на спеціальному бланку на основі інформації, отриманої під час співбесіди іноземця з працівником прикордонної служби. У разі потреби, в розмові бере участь перекладач мови, якою розмовляє дана особа.

Наступний етап – приймальний пункт, де іноземець отримує необхідну допомогу, проходить медичні огляди, може звернутися за соціальною допомогою, може просити про поєднання з сім’єю, якщо член родини проживає в Польщі. Потім людину направляють до центру допомоги для іноземців, де їй надають проживання, харчування, можливість вивчення польської мови та одноразову матеріальну допомогу. Також можна перебувати за межами центру, в цьому випадку біженець отримує невелику фінансову допомогу, щоб платити за місце проживання, харчування чи вивчення польської мови. Процедура надання міжнародного захисту має тривати 6 місяців, але часто – навіть вдвічі довше. Кожному іноземцю, який подає заяву про міжнародний захист, видається спеціальний документ під назвою TZTC. Це тимчасове посвідчення особи іноземця, яке дає право перебувати в Польщі. Іноземець не може працювати в Польщі протягом перших 6 місяців.

Рішення про надання статусу біженця або надання додаткового захисту приймає керівник Управління у справах іноземців. Варто зазначити, що таку заяву може подати і іноземець, який вже перебуває в Польщі, але під час свого перебування почав боятися повернення на батьківщину.

Які права надає статус біженця?

Середній час очікування на надання (або ненадання) статусу біженця становить 14 місяців. Отримавши рішення про надання статусу біженця або додаткового захисту, Ви повинні отримати карту побиту, яка підтверджує Вашу особу та законне перебування в Польщі. Картка видається на 3 роки (у разі надання статусу біженця) і 2 роки (у разі додаткового захисту). Такі особи також можуть подати заявку на індивідуальну програму інтеграції. Після завершення процедури біженець має ті самі права, що громадяни Польщі. Наразі прийом громадян з України відбувається за особливих умов, тому немає необхідності отримувати статус біженця. Проте варто пам’ятати, що є можливість подати заяву на отримання міжнародного статусу та захисту.

Читайте також:

Поради, новини, власні історії - все про життя українців у Польщі. Приєднуйтесь до нашої групи в Facebook і беріть участь в дискусіях.

ви повинні прочитати